Anjou Hedvig, az Anjou-dinasztiából származó lengyel király, Jagelló Ulászló felesége volt, aki Nagy Lajos, Magyarország és Lengyelország uralkodója, valamint Bosznia Erzsébet harmadik lányaként született. Emellett a Piast-dinasztia leszármazottja is volt, nagyanyja Károly Róbert felesége révén, aki Łokietek Erzsébet volt.
A kezdetek – Hedvig eljegyzése egy Habsburggal
Kezdetben, nem terveztek neki trónt vagy nagyobb hozományt adni, így gyermekként ‘férjül kapta’ (valójában eljegyezte) a második legjobb jelöltet, Habsburg Vilmost. Anjou Hedvig politikai kilátásai csak akkor javultak, miután legidősebb nővére, Katalin, 1378-ban meghalt.
Apja, őt akarta a magyar trónra ültetni, de a király halála után a lengyelek ellenállása és az özvegy Boszniai Erzsébet intrikái miatt végül Mária lett Magyarország királynője, Hedvig pedig megkapta a lengyel koronát, ha nem is azt, amely a “hivatalos” korona volt. Ezután, 1384. október 16-án, tíz évesen nem lengyel királynőként, hanem lengyel királyként emelték a trónra, amely az első ilyen eset volt az ország történetében.
A házasság – Jagelló litván nagyherceg
1386. február 18-án, a tizenkettedik születésnapján, miután korábban felmondta a gyermekkori házasságát a Habsburgok leszármazottjával, feleségül ment Jagellóhoz, Litvánia nagyhercegéhez, ami az államok egyesüléséhez és Európa utolsó, formálisan pogány államának keresztényesítéséhez vezetett.
Formálisan a férjével egyenrangú pozícióban volt, de presztízsét tekintve a “királyság természetes úrnője” státusza, a férjétől is magasabb volt. Az 1390-es években, már felnőtt nőként, aktívan bekapcsolódott a politikába, így tárgyalásokat folytatott a Német Lovagrend nagymesterével, beavatkozott a litván ügyekbe, és olykor szembe is szállt a férje által választott irányvonallal.
A kapcsolat vége
A házaspár kapcsolata nem volt jó, a király egyértelműen kerülte felesége társaságát, sőt csatlakozott az erénye elleni támadásokhoz. Hedvig csak tizenkét évvel a házasságkötés után, 1398-ban esett teherbe. 1399. június 22-én lánya született, Erzsébet Bonifácia, de a baba három hét után meghalt, aztán július 17-én, maga Hedvig is elhunyt, valószínűleg a gyermekágyi láz következtében.
Végrendeletével azonban segítette a Nagy Kázmér által alapított krakkói egyetem felújítását, sőt ő kezdeményezte Jagelló következő házasságát is, Cillei Anna grófnővel.
Hedvig a lengyelek szemében egy kiemelkedő uralkodó volt, akit 1997-ben szentté is avattak.